?

Log in

No account? Create an account

February 22nd, 2005 - Open Knowledge — LiveJournal

Feb. 22nd, 2005

10:48 am - How to Sell Your Book, CD, or DVD on Amazon

[Kevin Kelly's Cool Tools web site is one of my favorites. Be sure to check out the rest of the site.]

http://www.kk.org/cooltools/archives/000668.php

How to Sell Your Book, CD, or DVD on Amazon
Micro-niche, long-tail publishing
by Kevin Kelly


For several years I've been producing books, CDS, and DVD in small quantities for small audiences. Micro-publishing. Or to use the apt phrase of Chris Anderson at Wired: mining the Long Tail, a place where the little that sells a lot is equaled by a lot that sells a little.

I've had numerous requests from readers for the secrets of getting their self-published material on Amazon. It's no secret, but here is what I have learned in the last few years about how to get your book, CD or DVD listed on Amazon.

First, why? I began listing self-published material on Amazon because I wanted a way to reach the wider public with my stuff but I did not want to have to deal with shipping out copies to each customer who ordered on my website. For a small-timer like me, mailing out, and keeping track of onesies and twosies is very disruptive for my day job. By having my stuff on Amazon, Amazon's mighty enterprise became my shipper (they are very good at this), so the only place I have to ship my copies to is to their warehouse.

Read more...Collapse )

10:50 am - How much does healthy food cost?

http://www.washingtonpost.com/ac2/wp-dyn/A42584-2005Feb21

The Cost of Compliance

By Sally Squires

Tuesday, February 22, 2005; Page HE01

It's easy to find bargains at fast-food restaurants, where dollar menus and other deals entice cost-conscious consumers. But what about healthful eating? More specifically, what about eating according to the new U.S. Dietary Guidelines? Can you do it without taking a big bite out of your wallet?

We decided to do some math, using the latest guidelines for an average intake of 2,000 calories per day and typical prices in the Washington region.

Fruit. (Goal: 2 cups daily.) At $3 and higher per cup, fancy fruit such as raspberries will be a pricey choice. But there are plenty of low-cost options: (each piece of fruit named here equals approximately 1 cup): bananas (30 cents each); navel oranges (starting at 60 cents each); apples and pears (80 cents each); and grapefruit (about $1 per fruit). Canned and frozen fruit are considered nutritionally interchangeable with fresh fruit, and they sometimes cost less. For example, frozen unsweetened raspberries run about $2 per cup. Fresh peaches start at 60 cents each, while a cup of Del Monte Peaches in juice runs 80 cents.

Read more...Collapse )

Previous day (Calendar) Next day