?

Log in

No account? Create an account

July 16th, 2003 - Open Knowledge — LiveJournal

Jul. 16th, 2003

03:04 am - Ferrocement Boats

[Mostly for my own future reference...]

http://groups.google.com/groups?hl=en&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&safe=off&selm=01bdcd02%24d1f895c0%240efd0fd2%40default&rnum=9

From: Graeme Cook (graemec@netspace.net.au)
Subject: Re: Ferrocement Boatbuilding
View: Complete Thread (26 articles)
Original Format
Newsgroups: rec.boats.building
Date: 1998/08/21

Below is an email that I sent Everett Collier.

"...Ev

I have never owned a stone boat although a couple of friends have, and I
was prevented from buting "Analani" by an uncooperative banker. Thus my
views are second hand.

All the boats I have seen being built have used either galvanised "chicken
wire" or galvanised woven square mesh, plus galvaniseed ties onton
galvanised frames and stringers. A few have used stainless tie wire.

I think all have used some sort of water proofing agent in the cement, but
I do not know the details.

In addition the outsides of my friends boats have been coated below the
waterline with a rubberised or epoxy compound.

All the boats periodically have spots of rust appearing on the topsides,
and they routinely touch up with rust killer and an epoxy waterproofing.

Read more...Collapse )

05:12 am - Thermos Cookery

http://www.kurtsaxon.com/foods005.htm

The Survival Foods And Gardening Section

SAVING MONEY WITH
A THERMOS BOTTLE

By Kurt Saxon

Many subscribers write that they will eventually buy all my books but they can't afford them at this time. Many are students on limited allowances. Some are on Social Security or pensions. Others are on Welfare, as I was after an injury, when I got $86.00 per month in l969. I paid $50.00 for rent and had only $36.00 left for food and incidentals. Even so, I ate better than before. Prices were indeed lower then but, surprisingly, the costs of the more basic foods have hardly changed.

For instance, 60 pounds of hard red winter wheat, the highest in protein, minerals and vitamins, averages $8.00 (240 breakfasts at 4 cents each). Brown rice, also higher in nutrition than white, costs $14.00 for 25 pounds. Also 200 servings since rice swells twice as large as wheat. These are bought in bulk at any feed and seed store.

Wheat and rice are the staple foods of billions and, if prepared my way, will fill you up, give you boundless energy; and cost nothing, if you consider that the saving in gas or electricity will offset their purchase prices.

I do not mean that wheat and rice, plain, is what I am asking you to live on. When is the last time you have eaten a potato plain? I am simply suggesting you process all your food in inexpensive, energy-saving ways and eat better than you ever have for less than $10.00 per week. Then you can not only afford all my books but many other things you have wanted but had to do without because most of your food budget goes to pay others to do what you should learn to do for yourself.

Read more...Collapse )

Previous day (Calendar) Next day